Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych - etap szkolny
Cele i zadania OWiUR
Głównymi celami i zadaniami Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest:
- rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań szeroko rozumianym rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębianie wiedzy i umiejętności rolniczych,
- rozbudzanie ambicji dalszego kształcenia i doskonalenia zawodowego uczniów,
- pomoc w pozyskaniu odpowiednich kandydatów na wyższe studia rolnicze i pokrewne,
- popularyzacja osiągnięć oraz perspektyw rozwoju polskiego rolnictwa.
Olimpiada jest współzawodnictwem z zakresu szeroko pojętej wiedzy teoretycznej
i praktycznej. Jej ideą jest ukazanie młodzieży szkół średnich zadań stojących przed tym jednym z najważniejszych działów gospodarki narodowej, rozszerzenie jej zainteresowań różnorodnymi formami postępu w rolnictwie (biologicznego, technicznego, organizacyjnego, ekonomicznego i społecznego) oraz wzmocnienie więzi emocjonalnych z produkcją i przyszłym miejscem pracy młodych ludzi, co ma wyjątkowe znaczenie we właściwym wykonywaniu zawodu.
Realizując zadania zawarte w programie Olimpiady, młodzież może wzbogacić swoje przygotowanie zawodowe, a jednocześnie dzięki pogłębieniu wiedzy i umiejętności przyczynić się do stałego unowocześnienia i rozwoju polskiego rolnictwa.
Olimpiada prowadzona jest w blokach: produkcja roślina, - produkcja zwierzęca, - mechanizacja rolnictwa, inżynieria i ochrona środowiska, - ogrodnictwo, - leśnictwo, - żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, - agrobiznes.
Głównym organizatorem Olimpiady jest Akademia Rolniczo Pedagogiczna w Siedlcach działająca w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministerstwem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Współorganizatorami są Akademie Rolnicze oraz wydziały urzędów wojewódzkich, instytucje i stowarzyszenia, których działalność związana jest z poszczególnymi działami tematycznymi /blokami/ Olimpiady.
Olimpiada jest trzystopniowa i obejmuje:
- I stopień - zawody szkolne,
- II stopień - zawody okręgowe,
- III stopień - zawody centralne.
Na wszystkich stopniach przeprowadzane są eliminacje pisemne oraz eliminacje praktyczne. Każdy uczestnik odpowiada na 60 pytań testowych, w tym 45 pytań specjalistycznych i 15 z ekonomiki i organizacji dotyczących danego bloku tematycznego.
Łącznie za poprawne odpowiedzi uczestnik może otrzymać 60 punktów. Podczas eliminacji praktycznych każdy uczestnik rozwiązuje 3 zadania praktyczne, za które może otrzymać w sumie 60 punktów.
Eliminacje szkolne - OWIUR
W październiku odbyły się eliminacje szkolne do XLIV Edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności w bloku produkcja roślinna, uczestniczyło w nich 10 uczniów.
Po części testowej składającej się z 60 pytań i części praktycznej polegającej na wskazaniu nasion roślin nadających się do wysiewu w plonie wtórym; wskazaniu szkodników zbóż; omówieniu zasad zbioru zakiszania oraz przechowywania i wybierania z pryzmy kukurydzy; zostali wyłonieni reprezentanci naszej szkoły do dalszych etapów: Lewandowski Kacper z klasy IVB TR, Rosiński Kacper z klasy IIA TR, Nowak Konrad z klasy II B TR.
Życzymy wytrwałości w przygotowaniach i powodzenia na następnych szczeblach olimpiady.