Procedury bezpieczeństwa zdrowotnego zgodne z wytycznymi MEN, MZ i GIS obowiązujące w Zespole Szkół w Głuchowie
Procedury zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego zgodne z wytycznymi MEiN, MZ i GIS obowiązujące
w Zespole Szkół w Głuchowie
Ogólne zasady dla szkół i placówek:
Szczepienie | - rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów. |
Higiena | - częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust. |
Wietrzenie | - zaleca się w ramach utrzymania higieny otoczenia uczniów. |
Organizacja zajęć
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
- Rekomenduje się korzystanie z form aktywnego przemieszczania się. Codzienna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny uczniów.
- Po przyjściu do szkoły uczniowie w pierwszej kolejności powinni umyć ręce wodą z mydłem.
- Rodzice i opiekunowie powinni przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym jako elementu obowiązującego ich regulaminu szkoły.
- Rekomenduje się ograniczenie przebywania w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do przestrzegania regulaminu szkoły, w szczególności zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym. Dodatkowo zaleca się higienę rąk.
- Wychowawcy klas mają obowiązek zapewnić szybką, skuteczną komunikację z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Dyrektor szkoły zapewnia termometr bezdotykowy bądź inne urządzenia do bezdotykowego pomiaru temperatury. Wychowawcy klas i pracownicy szkoły mają obowiązek wykorzystywać je w miarę zaistniałych okoliczności.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję bądź chorobę zakaźną, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu (w gabinecie profilaktyki prozdrowotnej) i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
- Na przerwach i podczas zajęć rekomenduje się zapewnienie takiej organizacji pracy i jej koordynacji, która uniemożliwi nadmierne grupowanie się uczniów.
- Obowiązują ogólne zasady higieny:
- częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce),
- ochrona podczas kichania i kaszlu,
- unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
- niedzielenie się zaczętym jedzeniem.
- Pracownicy obsługi (woźne) zapewniają regularne czyszczenie, z użyciem wody z detergentem lub środków dezynfekujących, infrastruktury szkoły, sprzętu, przyborów sportowych i materiałów wykorzystywanych podczas zajęć.
- Należy regularnie wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
- Na zajęciach wychowania fizycznego zaleca się korzystanie przez uczniów z kompleksu boisk sportowych a na przerwach pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Zaleca się, aby uczniowie nie zabierali ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Uczniowie we współpracy z pielęgniarką środowiskową mają możliwość korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej.
- Uczniowie mają możliwość korzystania z opieki stomatologicznej we współpracującym w szkole gabinecie na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa zasad korzystania z gabinetu oraz godzin jego pracy.
- W szkole funkcjonuje dystrybutor wody pitnej, z którego uczniowie mogą korzystać według przyjętych wcześniej zasad dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.
- Dyrektor szkoły oraz wychowawcy mają obowiązek na bieżąco upowszechniać wewnętrzne regulaminy i procedur bezpieczeństwa zdrowotnego obowiązujące na terenie szkoły z uwzględnieniem aktualnych przepisów prawa, w tym m.in. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 679).
- Dyrektor szkoły i wychowawcy zapewniają dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/ opiekunami prawnymi.
Higiena, czyszczenie lub dezynfekcja pomieszczeń
i powierzchni
- Rekomenduje się wszystkie osoby trzecie, które wchodzą do szkoły (w tym rodzice uczniów), zachowały higienę rąk, a jeżeli jest to możliwe, myły ręce.
- Zaleca się regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. Pracownicy obsługi zapewniają regularne czyszczenie i napełnianie dozowników z mydłem.
- Pracownicy obsługi regularnie monitorują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, mycie powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników – zapisują to w kartach monitoringu.
- Pracownicy szkoły zapewniają codzienne wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.
- Stosowane w szkole środki do dezynfekcji powierzchni, stosuje się ściśle przestrzegając zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów tak, aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszono instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – również instrukcje dezynfekcji.
- Pracownicy obsługi na bieżąco dbają o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym o ich czyszczenie z użyciem detergentu lub dezynfekcję.
- Sale lekcyjne należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania uczniów w sali, w tym również przed rozpoczęciem zajęć.
- Należy regularnie opróżniać i czyścić kosze na odpady.
- Dyrektor szkoły ustala z podmiotem zewnętrznym zasady korzystania z udostępnianej infrastruktury szkoły.
Postępowanie w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub podejrzenia choroby zakaźnej u pracowników
- Wszyscy pracownicy zostali poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
- W szkole wyznaczono pomieszczenie (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) - gabinet profilaktyki prozdrowotnej, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów choroby infekcyjnej.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy objawów choroby zakaźnej dyrektor szkoły odsuwa go od wykonywanych czynności. Jeżeli jest taka konieczność wzywa pomoc medyczną.
- W miejscach w których przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi infekcję lub chorobę zakaźną przeprowadza się dodatkowe sprzątania zgodnie z procedurami, a także umycie/zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Dyrektor szkoły na bieżąco śledzi i aktualizuje obowiązujące przepisy prawa w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz informacje Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.